Expedice

4U1ITU - Ženeva

4U1ITU – ITU Ženeva

 

Švýcarsko, nebo lépe Švýcarská konfederace je zemí, kterou jsem vždy obdivoval. Bylo také první zemí, kterou jsem navštívil v době, kdy se ještě moc cestovat nemohlo. Obdivoval jsem pořádek v ulicích, místní zvyky, obchody plné lákadel, ale také nerezová zábradlí u přechodů. Bylo mi sympatické, že přes národní i jazykovou různorodost vše fungovalo. To, že se zde hovoří 4 oficiálními jazyky a všichni si rozumí bylo obdivuhodné. Švýcarsko je tradičně neutrální a díky tomu zde sídlí mnoho mezinárodních organizací. Je obdivuhodné, že všichni ctí pravidla a zákony, nejen na silnicích. Co je zvláštní, že hlasovací právo pro ženy bylo ustanoveno až v roce 1971.

Při radioamatérských činnostech jsem měl možnost se s několika přáteli zúčastnit světového závodu ze stanice 4U1ITU. Už samotná značka ITU (International Telecommunication Union) napovídá, že jde unikátní radioklub v ženevské budově, patřící této instituci. V sestavě OK1DIX, OK1DF, OK1CW, OK1TN jsme s pomocí našeho slovenského kamaráda Attily Maťáše, který zde pracoval, získali povolení k provozu z této unikátní stanice. Ubytováni jsme byli asi 500 m od budovy ITU. Bohužel jsme museli tuto vzdálenost překonávat několikrát denně při střídání. Problémem bylo to, že jsme nesměli zůstat v budově v noci. Tím bylo ohroženo umístění v závodě. Nakonec to dvěma členům bylo umožněno a tak jsme částečně pracovali i na spodních pásmech, která fungují v nočních hodinách. Vlastnímu závodu ale předcházela oprava některých antén a propojení do místnosti se zařízeními. Systém přepínaní a volby antén byl tak komplikovaný, že nás to v závodě zdržovalo. To, že je stanice 4U1ITU jediná, unikátní, bylo velkou výhodou i v samotném závodě. Tím je dán zájem o spojení nejen coby násobič.

Trochu času jsme měli i na prohlídku města i okolní krásné přírody. Na návštěvu Švýcarska vzpomínám dost často a raději, než na některé exotické země, navštívené později.


 


fotky z expedice

 

deník z expedice

není k dispozici

 
© 2024 Slavomír Zeler - OK1TN | vytvořil F&S