Expedice
ZB2 - Giblartar
Gibraltar
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hymna: God Save the Queen, neoficiální Rock of Ages
geografie
Hlavní město: Gibraltar
Rozloha: 6,5 km² (249. na světě)
z toho 0 % vody
Nejvyšší bod: The Rock (426 m n. m.)
Časové pásmo: +1
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 27 776 (189. na světě, 2003)
Hustota zalidnění: 3 968 ob. / km² (5. na světě)
Jazyk: angličtina
Náboženství: křesťanství, židovství, islám
státní útvar
Státní zřízení: zámořské území Velké Británie
Vznik: 1713 (status na základě Utrechtské smlouvy)
Guvernér: Sir Robert Fulton
Předseda vlády: Peter Caruana
Měna: gibraltarská libra (GIP)
mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 292 GIB GI
MPZ: GBZ
Telefonní předvolba: 350 (ze Španělska 9567)
Národní TLD: .gi
Mapa
Gibraltarská úžina (NASA)
Gibraltarská skála
Pohled se skályGibraltar (často přezdívaný The Rock - „skála“) je zámořským územím (dříve korunní kolonií) Spojeného království. Nachází se na jihu Pyrenejského poloostrova, v místě, které je nejblíže Africe. Tato strategická poloha umožňuje kontrolovat Gibraltarskou úžinu, tj. spojení mezi Středozemním mořem a Atlantikem. Španělsko bylo nuceno postoupit Gibraltar Británii v roce 1713 Utrechtskou smlouvou ukončující války o španělské dědictví. Roku 1830 se gibraltarská posádka stala formálně britskou kolonií. V letech 1976 a 2002 se konala referenda o připojení ke Španělsku, ale většina obyvatelstva je odmítla.
[editovat] Geografie
Gibraltar má rozlohu 6,5 km². Hranice se Španělskem činí 1,2 km, dalších 12 km je pobřeží. Vápencová skála, na které se Gibraltar rozkládá, má v nejvyšším bodě 426 m. Na Gibraltaru není zdroj pitné vody, kromě sběru dešťové vody se dnes k jejímu získání využívá reverzní osmóza. Hustota osídlení činí přes 4200 obyvatel na km². Prostor na Gibraltaru je tak velmi omezen, že jediná pevninská silnice na Gibraltar se kříží s mezinárodním letištěm. Tato unikátní křižovatka je řízenou běžnými semafory. Na Gibraltaru se nachází jediná evropská kolonie opic. Tyto opice, náležící k druhu magot bezocasý (Macaca sylvanus), si místní obyvatelé velmi hýčkají, mimo jiné i kvůli legendě, která tvrdí, že Gibraltar bude britský, dokud zde opice budou žít. Následkem až přemírné péče jsou opice vůči lidem značně drzé.
Návštěva této na pásmech vzácné lokality jsme si nemohli nechat ujít. I když jsme neměli zařízení a nemohli aktivovat další DXCC zem, měli jsme možnost alespoň si o radiu na Giblartaru popovidat s místním hamem ZB2BI.
Koncesi není problém získat, tu koupíte na poště za padesát liber, ale najít místo a postavit antény je velmi složitý a nákladný proces.
fotky z expedice
deník z expedice
není k dispozici